Mdf Kontraplak Lazer Kesim
Alt text

Mdf - Kontraplak Lazer Kesim

 

Nedir?

MDF; Termomekanik olarak odun veya diğer lignoselüozik hammaddelerden elde edilen liflerin, sentetik yapıştırıcı ilavesiyle belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra,oluşturulan levha taslağının sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle elde edilen bir üründür. 

MDF'nin her noktasında mikron inceliğinde liflerin eşit dağılması ve çok yoğun bulunuşu levhanın her iki yüzünün,olduğu kadar, kenarlarının da makinayla herhangi bir kırılma olmaksızın ya da malzeme parçacıkları,arasında boşluklar ortaya çıkmaksızın oval ,düz,veya şekilli işlenmesine imkan sağlamaktadır. MDF bu sayede masa tablaları,kaliteli ve sağlıklı ,gösterişli ev mobilyaları,kapı panelleri, kenarları pahalı veya profil yüzeyli çekmece alınları gibi parçaların üretilmesinde başarıyla kullanılabilmektedir. Son derece düzgün ve homojen bir yüzeye sahip olan MDF gerek boyamada, gerekse dekoratif folyo veya ahşap kaplamada çok iyi bir taban oluşturur. 

Tasarım notları

Mdf kesim çalışmalarında parçalar küçük ya da ince ise kırılma riski fazladır. Çalışma yapılırken en dar alanların 1,5 - 2mm den küçük olmaması gerekir. Lazer kesim sonucu kesilen kenarlar kararmaktadır. kullanım amacına göre tasarım öncesi bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Tipik Kullanım Alanları

  • Dekorasyon ve iç mimari
  • Ev ve büro mobilyaları
  • Ürün teşhir standları
  • Yatak başları
  • Hediyelik eşya
  • Tüm özel tasarımlar

 

Çevre Bilgisi

Ahşap yenilenebilir ve doğal bir malzemedir. Ahşap kullanımı dünyada “Greenhouse effect” olarak bilinen “sera etkisi”ni artıracak etkenler taşımaz. Atık yönetimi kolay bir malzemedir. Ahşap atıkların veya artıkların doğaya bir zararı olmaz; üretim sırasında artan fireler veya kullanımları sona eren ahşap malzemeler kolaylıkla enerji üretiminde kullanılabilir.

 

MDF Lazer Kesim Örnekleri

 

peksi-çizgisel-lazer-işlemi-örneği   Alt text Alt text  
         
Alt text   Alt text Alt text  
         
Alt text   Alt text Alt text