Lazer Kesim Makinası Mercek-Lens
uzun-ömürlü-lazer-lens

Lazer Lens Teknolojisi

 

Lens Kalitesi?

     Lazerde kesim ve kazımayı yapan etken lazerin gücünden ziyade lazer ışınının belli bir noktaya (Watt/birim alan) yoğunlaşmasıdır. 1/4" çapında oluşturulan lazer ışını hiçbir kesme veya kazıma işlemi yapamaz. Kazıma ve kesme işlemini yapabilmek için lazer ışını bir aynalar ve mercekler sisteminden geçirilerek inceltilir ve yoğunlaştırılır. Örneğin 0.002" çapında bir alanda 40 W lazer gücü, 0,006" çapındabir alanda 40W gücünden çok daha etkilidir.  Lazerler için mercekler odak uzaklıkları ve ışının odak noktasındaki boyutları ile tarif edilirler. Çok yüksek çözünürlülük için odak uzaklığının küçük ve lazer ışınının odak noktasındaki boyutları küçük olmalıdır. Ancak yüksek çözünürlülük beklendiğinde makinenin çalışma hızından feragat edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. İşin çeşidine göre değişik mercekler kullanılabilir.
    Verimli ve başarılı bir çalışma için merceğin ve optik sistemin her zaman çok temiz ve çizilmemiş olduğunu kontrol ediniz. Lazer makinelerde kullanılan mercekler odak uzaklığı ve odak noktasındaki lazer ışınının çapı ile ifade edilir.

Lens?

Lazer kazıma veya lazer kesim esnasında optimal sonuçlar farklı lensler kullanılarak alınır. Bu, yakın ve geniş açılı çekim fotoğraflar için farklı lensler kullanan kamerayla aynı şekilde çalışır. Çeşitli lensler odak uzaklıklarına göre farklılık gösterir. Odak uzaklığı inç olarak gösterilir. Bu lensin odağa olan uzaklığıdır. Buna karşılık odak en küçük ışın çapıdır (odağın önünde ve arkasında ışın tekrar genişler). Küçük ışın çapı yüksek enerji yoğunluğu (=yoğunluk), yani 'agresif' ışın anlamına gelir. Örneğin 2 inç'lik odak uzaklığı maksimum yoğunluğunun kesilecek veya kazınacak olan malzemenin yüzeyi lensin 2 inç (=5.08 cm) altına konulduğunda elde edildiği anlamına gelir.

Lens Çeşitleri?

Lens, güçlü firmaların teknolojisine göre değişik biçimlerde
kendilerine özgü farklı kaplama tekniklerine sahiptir.

Doğru Odaklama Lensinin Seçimi:

lazer-lens-çeşitleri
Hangi lensin kullanılacağı bir dizi faktöre bağlıdır: lazerin gücü, malzeme tipi, grafiğin ayrıntı derecesi ve çözünürlüğü (dpi), mazlemenin kalınlığı. Aşağıdaki ana kural uygulanabilir: Grafiğin ayrıntı derecesi ne kadar artarsa lazer kazımasındaki odak uzaklığı o kadar kısalır. Lazer kesim esnasında malzeme ne kadar kalınlaşırsa odak uzaklığı o kadar artar.
Buna karşılık alanın derinliği (odak toleransı) lazer ışınının optimal şekilde odaklandığı alanı belirtir. Odak uzaklığı ne kadar fazlaysa alanın derinliği o kadar yüksektir. Bu, 5 inç lensin alan derinliği 2.5 inç lens için olanın yaklaşık iki katı olacaktır. Bu sebeple daha kalın malzemelerinin kesim kenarı 5 inç lens kullanıldığında 2.5 inç lens kullanıldığı zamankinden daha düz olur.

 

Lazer Lens Temizliği:

lazer-lens-temizliği
Bir hava üfleme ampülü gevşek partikülleri üfleyerek temizlemenize yardımcı olur. Alternatif olarak lazer makinenizin basınçlı havasını kullanabilirsiniz. Tozu üfleyerek temizledikten sonra hala pislik varsa lensi lazer makinesinden dikkatli bir şekilde çıkarın. Bu aşamada lensleri çok dikkatli bir şekilde tutmak önemlidir, çizebileceğinden lensi tutmak için asla bir alet kullanmayın. Lens üstüne az miktarda alkol döküp yüksek kalite %100 pamuk uçlu kağıt çubuk ile temizletyin. Lens hala kirli ise temizleme işlemini tekrar edin. Hepsi bu kadar!

 

Uzun Ömürlü Ve Yüksek Kaliteli Lazer Fokus Lens ve Ayna Stoklarımızda mevcuttur.


150 Watt Lazer Tüpü

 

lazer Lens Örnekleri

 

lazer-lens-fiyatları   lazer-odak-lensi-amerikan lazer-mercek-fiyatları  
         
lazer-ayna-mercek-lens   kaliteli-lazer-lens ucuz-lazer-lens  
         
lazer-ayna-fiyatları   lazer-lens-satışı lazer-lensler